Committees

Organising Committee

General Chair: Simon Lucas

Local Chair: Edward Tsang

Program Co-Chairs: Qingfu Zhang and Hani Hagras

Publications Chair: Christian Wagner

Web Chair: David Robles

Programme Committee

Uwe Aickelin, University of Nottingham
Plamen Angelov, Lancaster University
John Bullinaria, Birmingham University
Edmund Burke, University of Nottingham
Ke Chen, University of Manchester
George Coghill, Aberdeen University
Simon Coupland, De Montfort University
Chris Dawson, Loughborough University
Philippe De Wilde, Heriot-Watt University
David Elizondo, De Montfort University
Stuart Flockton, Royal Holloway
John Q Gan, Essex University
Jon Garibaldi, University of Nottingham
Mario Gongora, De Montfort University
Hani Hagras, Essex University
Jun He, Aberystwyth University
Chris Hinde, Loughborough University
Beatriz de la Iglesia, University of East Anglia
Richard Jensen, Aberystwyth University
Robert John, De Montfort University
Graham Kendall, University of Nottingham
Xuelong Li, Birkbeck University of London
Weiru Liu, Queens University, Belfast
Honghai Liu, University of Portsmouth
Simon Lucas, Essex University
George Magoulas, Birkbeck University of London
Liam Maguire, University of Ulster
Mahdi Mahfouf, University of Sheffield
Trevor Martin, Bristol University
Barry McCollum, Queens University, Belfast
Detlef Nauck, BT Research
Daniel Neagu, University of Bradford
Wei Pang, Aberdeen University
Yonghong Peng, Bradford University
Chris Price, Aberystwyth University
Changjing Shang, Aberystwyth,
Qiang Shen, Aberystwyth University
Edward Tsang, Essex University
Mark Withall, Loughborough University
Yingjie Yang, De Montfort University
Xiao-Jun Zeng, University of Manchester
Jie Zhang, Newcastle University
Qingfu Zhang, Essex University
Shang-Ming Zhou, De Montfort University
Michael O’Neill, University College Dublin
Anthony Brabazon, University College Dublin
Garrison Greenwood, Portland State University
Oscar Castillo, Tijuana Institute of Technology
Patricia Melin, Tijuana Institute of Technology
Chang-Shing Lee, Tainan National University
Cesare Alippi, Politecnico di Milano
Giovanni Acampora, University of Salerno
Pauline Haddow, Norwegian University of Science and Technology
Antonio Lopez, University of Oviedo
Serafín Martínez Jaramillo, Banco de México
Alexandrova Kabadjova Biliana, Banco de México
David Fogel, Natural Selection
Igancio Rojas, University of Granda
Jian-Ping Li,  University of  Bradford
Shengxiang Yang,  University of Leicester
John McCall, The Robert Gorden University
Prof. Yaochu Jin, Honda Research Institute Europe, Germany